Kedy je Veľká noc

Veľká noc nemá len kresťanský charakter, ale nesie so sebou aj veľa pohanských zvykov. Pôvodne bola Veľká noc pohanským sviatkom jara. Pred dvetisíc rokmi potom Veľká noc dostala súčasný význam Kristovou smrťou a zmŕtvychvstaním. Sviatok Veľkej noci je oslavou vzkrieseného Krista, ide o najdôležitejší kresťanský sviatok.

Veľkonočné oslavy sa podľa regiónov líšia. Pretože sa časovo zhruba prekrývajú s pohanskými oslavami príchodu jari, ľudové tradície prevzali z predkresťanských dôb mnoho návykov a zvyklostí.

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista.

Veľkonočný týždeň sa začína Kvetnou nedeľou a trvá až po Bielu sobotu. Veľká noc sa podľa kresťanských cirkví slávi prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Táto nedeľa bola ustanovená na Nicejskom koncile (prvom všeobecnom) roku 325.

Veľká Noc – nemá pevný dátum

Veľkonočné sviatky patria medzi „pohyblivé“ sviatky.
Nemajú trvalé miesto, pevný dátum v kalendári ako napr. Vianoce. Tento sviatok pripadá na marec alebo apríl.
Základnou zásadou je, že kresťanská Veľká noc sa oslavuje v nedeľu, ktorá nasleduje po prvom splne po jarnej rovnodennosti.

Dátum Veľkonočnej nedele na päť rokov:

Veľkonočná nedeľa 2015 5. apríl
Veľkonočná nedeľa 2016 27. marec
Veľkonočná nedeľa 2017 16. apríl
Veľkonočná nedeľa 2018 1. apríl
Veľkonočná nedeľa 2019 21. apríl
Veľkonočná nedeľa 2020 12. apríl

 
 

Veľká noc v roku 2019

Veľká noc 2019 presné dátumy

 • Veľká noc – Veľký piatok
  Piatok, 19. apríla 2019
 • Veľká noc – Veľkonočná sobota
  Sobota, 20. apríla 2019
 • Veľká noc – Veľkonočná nedeľa
  Nedeľa, 21. apríla 2019
 • Veľká noc – Veľkonočný pondelok
  Pondelok, 22. apríla 2019

Veľká noc v roku 2020

Veľká noc 2020 presné dátumy

 • Veľká noc – Veľký piatok
  Piatok, 10. apríla 2020
 • Veľká noc – Veľkonočná sobota
  Sobota, 11. apríla 2020
 • Veľká noc – Veľkonočná nedeľa
  Nedeľa, 12. apríla 2020
 • Veľká noc – Veľkonočný pondelok
  Pondelok, 13. apríla 2020

Veľkonočné symboly

 • vajíčko — Pretože vajíčko obsahuje zárodok života, bolo v mnohých kultúrach symbolom plodnosti, života a vzkriesenia. V súvislosti s ľudovou tradíciou vznikol zvyk maľovať tieto vajíčka; dôvodom jedenia vajec na Veľkú noc bola zrejme aj skutočnosť, že vajcia sa nesmeli jesť v pôstnom období. V kresťanstve sa vajce vykladá ako symbol zatvoreného hrobu, z ktorého vstal Kristus, ako symbol nesmrteľnosti.
 • zajačik — Aj keď mnoho nenáboženských tradícií má svoje korene v kresťanskej symbolike, niektoré veľkonočné symboly môžeme vystopovať až do predkresťanskej doby. Napríklad zajačik má pravdepodobne pôvod v pohanských rituáloch oslavujúcich príchod jari.
 • baránok — Symbol baránka sa nachádza už v predkresťanských tradíciách. V židovskej tradícii sa používal ako obetné zviera za hriechy. Zároveň židia na sviatok Paschy jedia baránka ako pripomienku svojho vyslobodenia z Egypta. V kresťanstve je baránok jedným zo symbolov Ježiša Krista, lebo obrazne podľa kresťanskej viery on je baránok obetovaný za spásu sveta.
 • kríž — Kríž je dnes najdôležitejším z kresťanských symbolov, pretože Kristus bol odsúdený na smrť ukrižovaním. Tento trest patril k trestom veľmi krutým a ponižujúcim.
 • oheň — Veľkonočná bohoslužba sa začína zapálením veľkonočného ohňa, ktorý symbolizuje víťazstvo Ježiša Krista nad temnotou a smrťou. Od tohto ohňa sa potom zapaľujú veľkonočné sviečky.
 • sviečka — Sviečka je v mnohých kultúrach chápaná ako znamenie života. Veľkonočná sviečka symbolizuje vzkrieseného Krista — tento symbol pochádza zo starovekých osláv Veľkej noci, pri ktorých sa zapaľuje sviečka (nazývaná tiež paškál) od ohňa. Takto zapálená sviečka sa v priebehu veľkonočnej bohoslužby ponára do vody na krst, je ozdobená znamením kríža a symbolmi a , t. j. začiatku a konca vekov, ktorými je Kristus. Táto sviečka sa potom zapaľuje počas celého veľkonočného obdobia až do Turíc a pri každom krste — aby sa naznačilo, že krst patrí k Veľkej noci. Táto sviečka sa tiež zapaľuje pri kresťanskom pohrebe na znamenie toho, že zosnulý rovnako ako Kristus, prešiel bránou smrti; a cirkev sa za neho modlí, aby vstal k novému životu s Bohom.

 

Podprsenky miery
   
   

1 komentár k “Kedy je Veľká noc”

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.