Vianočné zvyky

Vianočné zvyky – aké sú vaše

Vianočné zvyky. Iný kraj – iný mrav. Staré známe porekadlo platí aj počas najkrajších sviatkov v roku – Vianoc.

Vianočné zvyky ilustračný obrázok

Viaceré rodiny si podnes uchovali niektoré z vianočných zvykov – leje sa olovo, hádžu orechové škrupiny do kútov, na oblátkach pre zdravie jeme cesnak a pod tanierom neraz objavíme tajne vloženú šupinu z kapra, aby sme boli bohatí ….

Určite vás neprekvapí, že v rámci jednotlivých regiónov existujú vo vianočných zvyklostiach také odlišnosti. Aj keď je Slovensko je predsa také malé, tieto zvyky sú naozaj rôzne.

Tu je zopár z nich:

  • V niektorých regiónoch sa držiava zvyk, že skôr ako sa začne jesť, hlava rodiny ešte prednesie prípitok s pohárikom „ostrého“ a až potom nasleduje jedenie oblátok s medom a cesnakom, orechov a jabĺčka a polievky, najmä hríbovej, šošovicovej či kapustovej s hubami a sušenými slivkami.
  • Od štedrovečerného stola sa nesmelo cez večer odbiehať, čo platilo aj pre gazdinú, aby „vinník“ do roka nezomrel. Preto bolo zakaždým všetko jedlo buď na stole, alebo v jeho bezprostrednej blízkosti.
  • V rodinách dodržujúcich tradície, sa štedrovečerné hodovanie začínalo jedením oblátky s medom, niekde aj cesnakom, prípitkom a kapustnicou, ale inde bývalo zvykom namiesto klasickej kapustnice podávať aj šošovicovú či hrachovú polievku, pretože tieto strukoviny symbolizovali blahobyt, teda toľko peňazí ako šošovice či hrachu v hrnci, kde sa polievka varila.
  • Štedrý večer bol vždy opradený rúškom tajomstva a vianočných povier. Na stole musel byť prestretý párny počet tanierov, pri nepárnom by si pre posledného stolovníka prišla smrť. V niektorých regiónoch sa tiež uchoval zvyk prestierať o jeden tanier a príbor navyše pre prípad, že by počas večer prišiel náhodný hosť. Touto formou sa však niekde vzdávala aj úcta zosnulému členovi rodiny, ktorý v tom roku zomrel.
  • Niektorí ľudia pred Vianocami zvyknú striktne dodržiavať adventný pôst. V Štedrý deň ráno zvyknú chodiť muži vinšovať radostné a pokojné sviatky. Pred večerou sa všetci členovia rodiny od najstaršieho po najmladšieho umyjú vo vode, v ktorej sú hodené mince, aby boli všetci zdraví a bohatí

.

Či už pochádzate z východného, stredného alebo západného Slovenska tak poznáte svoje vianočné zvyky.
Tak o nich niečo aj napíšte.

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.