Popolcová streda

Kedy fašiangy končia?

Fašiangy – trojtýždňový sviatok, ktorý v minulosti začínal sviatkom Troch kráľov a končil Popolcovou stredou. Toto obdobie predchádzalo štyridsiatich dennému pôstnemu obdobiu pred Veľkou nocou, kedy sa má upustiť od požívania mäsa. Preto boli fašiangy oficiálne považované za sviatok jedla. Jediným a hlavným účelom bolo dosýta sa najesť.

V období po popolcovej strede sa už neorganizujú žiadne zábavy a podľa kresťanských tradícií sa má vtedy človek pripraviť fyzicky aj duševne na jeden z najdôležitejších sviatkov – Veľkú noc, ktorú toto vierovyznanie spája so vzkriesením Ježiša.

Popolcová streda (lat. Dies cinerum)

je v rímskokatolíckom liturgickom kalendári prvý deň pôstneho obdobia. Nasleduje štyridsať dňový pôst spolu so šiestimi nedeľami. Nedeľa sa do Pôstneho obdobia nezapočítava, preto lebo sa za pôstny deň nepovažuje. Z časového hľadiska teda Popolcová streda pripadá na 46. deň pred Veľkonočné nedeľou. Pre každý rok platí iný dátum Veľkej noci, čo ovplyvňuje aj stanovenie dátumu Popolcovej stredy.

Termíny Popolcovej stredy v najbližších rokoch sú uvedené nižšie:

  • Popolcová streda 201518. februára
  • Popolcová streda 201610. februára
  • Popolcová streda 20171. marca
  • Popolcová streda 201814. februára
  • Popolcová streda 20196. marca
  • Popolcová streda 202026. februára

 

 

2 komentáre k “Popolcová streda”

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.